Appointments—Supreme Court of Newfoundland, Trial Division—Handrigan, Garrett A.—Grand Bank
Arts/music achievements—
Annie Get Your Gun—O'Donel High School—Mount Pearl
Arts/music achievements—Ascension Astro Jazz Band—Canada-Cuba Jazz Festival—Ascension Collegiate—Bay Roberts
Arts/music achievements—Bowers, Russell—Recognition for project that promotes musician Harry Hibbs—Bell Island
Arts/music achievements—Carol Players, The—Contributions to drama in Province—Labrador West
Arts/music achievements—Choral Music Festival-Unisong—Clarenville Youth Choir and Cadenza
Arts/music achievements—
Christmas with Folk of the Sea—Folk of the Sea - St. Catherine's Academy—St. Mary's (Bay)
Arts/music achievements—
Etcetera 15—Mount Pearl Senior High and Mount Pearl Intermediate Schools—Mount Pearl
Arts/music achievements—Musicfest Canada competition in Montreal—Holy Trinity Senior Concert and Jazz Band—Torbay
Arts/music achievements—National Song Writing Competition—
Timber
Arts/music achievements—
Random Passage—Debut in Ireland
Arts/music achievements—
The Music Man—Gonzaga High School—St. John's
Arts/music achievements—Writers' Alliance of Newfoundland and Labrador Provincial Book Awards—Winners/Finalists
Avalon Regional Heritage Fair—Congratulation to participants, winners and volunteers
Awards—Anti-Drinking and Driving Contest—Winners
Awards—Bancroft Award, Newfoundland and Labrador Teachers' Association (NLTA)—Pearce, Barry—Trinity
Awards—Duke of Edinburgh Award Program—Bell Island
Awards—Duke of Edinburgh Award Program—Duggan, Michael—St. John's
Awards—Duke of Edinburgh Award Program—Stone, Taryn—St. John's
Awards—Education—Teachers—Greenslade, Stella, Sparkes, Joanne and Button, Clarence—Awards—Mount Pearl
Awards—Edward R. Murrow Award—VOCM news team
Awards—Governor General's Caring Canadian Award—Crocker, Jim—Corner Brook
Awards—Hadassah - Wizo—Recognition of volunteer work—Noel, Ruth
Awards—La Dictee Paul Gerin LaJoie (national essay competition)—Provincial winner—Quilty, Jeffrey—Marystown
Awards—Maj. Gen. W.A. Howard Award—English, Lee—Paradise
Awards—Museum Association of Newfoundland and Labrador—Merit Award—Bay Roberts Heritage Society—Bay Roberts
Awards—My Left Breast—Gerry Rogers—Gold Award, Hot Docs Canadian International Documentary Festival, Toronto—
Awards—Newfoundland and Labrador Association for Community Living—Employer of Merit Award—A&W Restaurant—Carbonear
Awards—Newfoundland and Labrador Drill Team Competition—Winners—774 St. Anthony and Area Royal Canadian Air Cadet Squadron—St. Anthony
Awards—Newfoundland and Labrador Organization for Women Entrepreneurs (NLOWE)—Western region entrepreneur of the year—Stewart, Tina
Awards—Newfoundland and Labrador Volunteer Service Medal—Churchill, Joyce—Portugal Cove-St. Phillips
Awards—Newfoundland and Labrador Volunteer Service Medal—Martin, Marguerite—Burin
Awards—Newfoundland and Labrador Volunteer Service Medal—Moores, Doug—Harbour Grace
Awards—Newfoundland and Labrador Volunteer Service Medal—Parsons, Lillian—Victoria
Awards—Newfoundland and Labrador Volunteer Service Medal—Petten, Vernon—Port de Grave
Awards—Newfoundland and Labrador Volunteer Service Medal—Pike, Agnes—West St. Modeste
Awards—Newfoundland and Labrador Volunteer Service Medal—Rumbolt, Ford—Mary's Harbour
Awards—Newfoundland and Labrador Volunteer Service Medal—Vallis, Minnie—Meadows
Awards—Newfoundland and Labrador Volunteer Service Medal—Vincent, Arthur—York Harbour
Awards—Newfoundland and Labrador Volunteer Service Medal—Walters, Heber—Portugal Cove-St. Phillips
Awards—Placentia Area Fire Department—Placentia
Awards—Prime Ministerial Certificate of Achievement—Carberry, Fred—Herdman Collegiate—Corner Brook
Awards—Provincial Level III math competition—2nd place finish—Critch, Andrew
Awards—Royal Canadian Legion—Essay, poem and poster contest—Winners
Awards—Rural Forum and Exposition—Community Economic Awards
Awards—Science Fair—Penney, Krystal and Laura Chislett—Booth Memorial High School—St. John's
Awards—Susie Day Laubach Literacy Award for Volunteers—Power, Paula—Corner Brook
Awards—Tenant Association and Co-operative Housing Youth Volunteer Award, Newfoundland and Labrador Housing Corporation (NLHC)—Hollett, Jimmy—Burin-Placentia West (District)
Awards—Tidy Towns Program—L'Anse au Loup
Awards—Victorian Order of Nurses (VON) Canada Award of Distinction—Humber, Lorraine—Lark Harbour
Awards—Volunteer of the Year—Andersen, John—Makkovik
Awards—Volunteer of the Year—Winters, Martha—Hopedale
Awards—Wildlife Officer of the Year (Shikar Safari Club International)—Fequet, Michael—Cartwright
Awards—Young Ventures Programs Awards—Carbonear
Birthdays—Bailey, Edith—Hickman's Harbour
Birthdays—Hewitt, Bertha—St. John's
Birthdays—Hobbs, Gertrude—Jamestown
Birthdays—Johnson, Annie Belle—Catalina
Birthdays—Manning, Fabian—Placentia & St. Mary's
Birthdays—O'Brien, Philomena—L'Anse au Loup
Birthdays—Pritchett, John—Gambo
Birthdays—Randell, Jessie
Birthdays—Ridgley, Jim—St. John's
Birthdays—Saint, Alfred—Musgravetown
Birthdays—Sweet, Laura—Bonavista
Birthdays—Yetman, Gladys—Bonavista
Books for Babies—Humber Literacy Council—Recognition of work—Corner Brook
Canada 769 Day Walk—Organ and tissue donation awareness campaign—Marcello, George
Canada World Youth Exchange Program—Miller, Jaymee—Marystown
Canadian Blood Services—"Honouring our Lifeblood" ceremony—Baker, Amy and Gertrude Barrett
Canadian Forestry Association—Forestry Capital of Canada—Corner Brook
Candlelighters Teens—Newfoundland and Labrador's representative—Randell, Heidi
Christmas Greetings—Members of various military organizations both past and present
Condolences—Bennett, Bill
Condolences—Carpenter, Reuben
Condolences—Co-discoverer of Viking settlement at L'Anse au Meadows—Ingstad, Dr. Helge
Condolences—Dawe, Wilfred
Condolences—Fong, Hayford
Condolences—Former Member of the House of Assembly—Carter, Walter
Condolences—Former Member of the House of Assembly—Smallwood, William
Condolences—French, Mary
Condolences—Gosse, Lewis—Spaniard's Bay
Condolences—Lawrence, Archibald—Corner Brook
Condolences—Mills, Cy
Condolences—Pittman, Al
Condolences—Vinnicomb, Lucy
Condolences—Ward, Claude
Conservation Corps of Newfoundland and Labrador—Recognition of work
Efford, John (L Port de Grave)—Retirement—Announcement of retirement from House of Assembly
First Two Hundred Naval Association—Cancellation of annual reunion due to decreased number of members
Friends and Lobbyists of the Waterford River (FLOW)—Recognition of work
Genesis Employment Corporation—Annual Employer and Supporter Recognition Night—Argentia
Janeway Hospital's Children's Miracle Network Champion—Prince, Kayla—Catalina
Junior Canadian Rangers—Toms, Bob—Forteau
Junior Team Canada Trade Mission to Asia—Participants
Miss Teen Newfoundland and Labrador—Parsons, Kristen—Wabush
Mothers Against Drunk Driving (MADD)—Vigil at Confederation Building
Natural disasters—Tidal wave—72nd Anniversary—South Coast
Ode to Newfoundland—100th Anniversary
Postal Services—Provided by Gibbons family for 100 years—Red Bay
Pouch Cove, Tragedy in
Protected Areas Association of Newfoundland and Labrador—Fund raiser—LSPU Hall.
Provincial Court of Newfoundland—Retirement—Kean, Judge James—Harbour Grace
Quidi Vidi Village Foundation—Fundraiser—Ship Inn
Royal Canadian Legion—Annual Armistice Dinner—Labrador City
Royal Canadian Legion—Ceremony naming new highway in Conception Bay South—Veterans Memorial Highway
Salvation Army Corps—112th anniversary—Burin
Salvation Army Corps—115th anniversary—Carbonear
Samson, Ed—World War II veteran, Newfoundland—Honored by Norwegian Consulate
Scholarships/educational achievements—Burin Peninsula School Board Scholarship—Winners—Burin-Placentia West (District)
Scholarships/educational achievements—Canada Trust Scholarship—Manning, Eugene
Scholarships/educational achievements—Canadian Geography Challenge—All Hallows Elementary School—North River
Scholarships/educational achievements—Envirothon Competition—Corner Brook
Scholarships/educational achievements—Fairfax Scholarship—Kennedy, Betty Ann—Conception Harbour
Scholarships/educational achievements—John Motley Moorehead Scholarship, University of North Carolina—Bursey, Angela
Simms, Randy—Newfoundland and Labrador Federation of Municipalities—Elected as President
Sports achievements—Burin Peninsula Summer Games—Marystown
Sports achievements—Canadian Broomball Championships—Girl's Broomball Team—Conche High School
Sports achievements—Canadian National Ladies Volleyball Team—Invitation to tryouts—Morgan, Rhiannon,
674
Sports achievements—Carol Curling Club—Accomplishments—Labrador West
Sports achievements—Confederation Cup Hockey Tournament—Ascension Collegiate—Bay Roberts
Sports achievements—Cross country skiing—Parsons, Alf—Labrador City
Sports achievements—Druken, Harold—Vancouver Canucks (Hockey)
Sports achievements—English, Carl—National Collegiate Athletic Association (NCAA)—Basketball
Sports achievements—Herder Memorial Trophy (Hockey)—Deer Lake Red Wings—Deer Lake
Sports achievements—Labrador High School Sports Meet
Sports achievements—March, Samantha—North River
Sports achievements—National Junior Men's Curling Championships
Sports achievements—Newfoundland and Labrador Hockey Hall of Fame—Gladney, Rodney—Clarenville
Sports achievements—Newfoundland and Labrador Soccer Hall of Fame—Inductee—Burt, Joy
Sports achievements—Newfoundland and Labrador Winter Games—Basketball teams—Roncalli High School—Avondale
Sports achievements—Newfoundland and Labrador Winter Games—Gander
Sports achievements—Newfoundland and Labrador Winter Games—Mighty Mites Volleyball Team—Hopedale
Sports achievements—Provincial Badminton Champions (AAA)—Glovertown Academy—Glovertown
Sports achievements—Provincial Hockey Champions (AAAA)—Discovery Collegiate—Bonavista
Sports achievements—Provincial Senior Men's Curling Champions—Corner Brook Recplex Curling Team—Corner Brook
Sports achievements—Provincial Swimming Championships—Sea Lions Swim Team—Bay Roberts
Sports achievements—Sport Newfoundland and Labrador Awards—Junior Male Athlete of the Year—Francis, Brian—Burin
Sports achievements—Western Hockey League—Rookie of the Year Award—Upshall, Scottie
Sports achievements—World Junior Curling Championships—Winners
Sports achievements—World Pro Kick Boxing Association World Championships—Haire, Melanie—Harbour Grace
Terrorist attacks, September 11, 2001
Terrorist attacks, September 11, 2001—Holy Heart of Mary High School—St. John's
Toys for Joys—Royal Canadian Legion, Branch 47—Labrador West
Wedding anniversaries—Abbott, Roland and Ina—Musgrave Harbour
Wedding anniversaries—Barry, Lawrence and Lena—St. Bride's
Wedding anniversaries—Canning, Andrew and Tamer—Roddickton
Wedding anniversaries—Coffey, Patrick and Bride—Placentia
Wedding anniversaries—Coles, Ross and Beulah—South River
Wedding anniversaries—Collins, Trixie and Martin—Gambo
Wedding anniversaries—Dunne, Claude and Susanne—Grand Bank (District)
Wedding anniversaries—Hennessey, John and Helen—Branch
Wedding anniversaries—MacDonald, Jack and Mary—Kilbride
Wedding anniversaries—Manning, Walter and Julia—St. Bride's
Wedding anniversaries—McDonald, Frank and Alice—West St. Modeste
Wedding anniversaries—McGrath, John and Eleanor—Branch
Wedding anniversaries—Norman, Mike and Mary—Brigus
Wedding anniversaries—Pilgrim, Aubrey and Verna—Griquet
Wedding anniversaries—Pittman, Herbert and Elsie—Englee
Wedding anniversaries—Rees—Seal Cove