2007 Brain Storm Competition—Carbonear Collegiate students—Carbonear
Alliance Expo—Second Place—St. Francis School—Harbour Grace
Atlantic Band Festival—Second Place Pearce Junior High School Choir—Burin-Placentia West (District)
Bancroft Award—2007 Newfoundland and Labrador Teachers' Association (NLTA)—Crews, Frank—Grand Bank
Bancroft Award—2007 Newfoundland and Labrador Teachers' Association (NLTA)—Parsons, Douglas—Bay Roberts
Canada Day Poster Challenge—Pink, Julie—Burgeo
Canada Day Poster Challenge—Provincial finalist—Hass, Sonya
Canadian Association for Health, Physical Education and Recreation teaching award—Constantine, David—Placentia
Canadian Council of the Blind (CNIB) Certificate of Merit— Williams, Albert
Catholic Missions in Canada St. Joseph's Award—Essiambre, Sister Henriette—Labrador City
Central Avalon's next representative at Miss Teen Achievement Newfoundland and Labrador—Bourne, Kristi—Carbonear
Chief of Defence Staff Commendation—Hurley, Master Warrant Officer Terry—Goulds
Community Volunteer Award—Mooney, Priscilla Corcoran—Branch
Dr. Warren and Catherine Ball Memorial Entrance Scholarship—Compton, Jasmine—Twillingate
Exploits Valley High Female and Male Athletes of the Year—Hartt, Emily and Jonathan Pye—Grand Falls-Windsor
Focus on Youth Awards Banquet—Mount Pearl
Governor General of Canada Decoration for Bravery—Strickland, Gerald Alfred—Newman's Cove
Governor General's Caring Canadian Award—Barrett, Enid—Bishop's Cove
John Champion Award—Ash, Cheryl—Hant's Harbour
Kittiwake Coast Tourism Association award—Barbour Living Heritage Village
Law Day 2007 Competition—Sellars, Cassandra—Old Perlican
Lester B. Pearson Canadian Student Scholarship—Dupre, Juliette—St. Lawrence
Loran Scholar—Kavanagh, Adam—Calvert
Memorial University's HORIZONS Program—Edison, Alycia—Windsor-Springdale (District)
Michael Smith Science Challenge Exam—Mackenzie, Daniel—Carbonear
Newfoundland and Labrador 2007 Exporter of the Year and NOIA's Community Champion
Order of Canada—Bellamy, Sister Kathrine—St. John's
Order of St. John Award—Royal, Robert—Job's Cove
Patricia Cowan Award—Pike, Denise
Provincial High School Speak-off—Knights of Columbus—Bishop's Falls
Provincial High School Speak-Off—Knights of Columbus—Phillips, Katie—Harbour Grace
Recreation Newfoundland and Labrador's Pitcher Plant Individual Award—Cooper, Judy—Grand Bank
Royal Bank of Canada Hockey Leader Award—Lane, Joe—Port aux Basques
Royal Canadian Legion Branch 3 Remembrance Day senior essay competition—Rowe, Jessica—Deer Lake
Royal Canadian Legion's Remembrance Day contest—Higdon, Chris—Green's Harbour
Silver Duke of Edinburgh Award—Four youth—Humber Valley (District)
Silver Duke of Edinburgh Award—Three youth—Grand Falls-Windsor
St. John Ambulance Gold Life Saving Award—Russell, Wayne—Williams Harbour