Canadian Red Cross Young Humanitarian of the Year—Roche, Kristina
Career Development Partnership Initiative competition—Eddison, Anika—St. Lunaire-Griquet
Coaching Service Award—Noseworthy, Selby—Flower's Cove
Communities in Bloom Awards—Town of Fogo
Crohn's and Colitis Foundation of Canada—Newfoundland's "Gutsiest" Citizen—Swackhamer, Beverly—Bareneed
Developer/Miner of the Year—Cramm, Allan
Doctor of Laws degree—Vallis, Minnie—Meadows
Duke of Edinburgh Gold Award recipients
Governor General's Commendation—Simms, Ephriam—St. Anthony
Governor General's Literary Award for Drama—Chafe, Robert—Signal Hill-Quidi Vidi (District)
International Association of Women Police 2010 Officer of the Year—Warren, Constable Sharon
JCR National Junior Marksmanship Competition—Representation from district
JCR Provincial Air Rifle Marksmanship Competition—Awards in Cartwright-L'Anse au Clair (District)
Junior Achievement Business Hall of Fame—Great Big Sea
Kinsmen Public Speaking award—Shea, P.J.
Knight of the Year—Knights of Columbus—Penney, Ron—Bishop's Falls
Leida Finlayson Memorial Scholarship—Kavanagh, Shawn
Memorial University Alumni Entrance Scholarship—Wight, Scott—Gillams
Memorial University President's Award for Exemplary Service—Yetman, David—Red Bay
Minor Hockey Association Meritorious Award for Central Region—Ollerhead, Georgina—Harbour Breton
Miss Teen Fitness—Linehan, Erynn—Grand Falls-Windsor-Green Bay South (District)
Miss Teen Newfoundland and Labrador—Balram, Somaria
National Inclusive Education Award—Neville, Luke—Mount Pearl
Newfoundland and Labrador Coach of the Year Award—Martin, Rhonda—Roddickton
Newfoundland and Labrador Environmental Award—Huntington, Julie
Opal Award—Russell, Bram—Corner Brook
Recreation Newfoundland and Labrador—Pitcher Plant award—Ryan, Rosemary—Kippens
School Sports Newfoundland and Labrador—Honour Award—Wheeler, Gerald—Bonavista North (District)
Seniors of Distinction Award—Jeddore, John Nick—Conne River
Skills Canada Competition—Gold medal—Botwood Collegiate Robotics team
Speak-off competitions—Langdon, Robyn—Deer Lake
TD Scholarship for Community Leadership—Flynn, Katie—Forteau
Tourette Syndrome Foundation of Canada Exceptional School Award—Cowan Heights Elementary School
Tourism Atlantic Technology Award—Cameron, Dale and Todd Warren—Dildo