It seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. Please enable JavaScript to improve your experience.

House of Assembly Coat of Arms

House of Assembly

Newfoundland and Labrador

History of the Standings in the 48th General Assembly

After the General Election held on November 30, 2015 there were 31 Liberal Members, 7 Progressive Conservative Members, and 2 New Democratic Members returned to the House of Assembly.

Members were officially sworn or affirmed into office on December 18, 2015.

On May 19, 2016, Mr. Paul Lane sat as an Independent/Non-Affiliated Member.

On October 11, 2017, Mr. Steve Kent resigned his seat in the district of Mount Pearl North.

On November 21, 2017, Mr. Jim Lester won the by-election in the district of Mount Pearl North. He was sworn into office on December 7, 2017.